Pierwsza polska strona o FC Porto (Online: 15)

Rekord na koniec sezonu. Vitoria Guimaraes 0:1 FC Porto

FC Porto pokonało wczoraj w ostatniej kolejce w wyjazdowym spotkaniu Vitorię Guimaraes 1:0 po golu Ivana Marcano. "Smoki" zdobyły więc w sezonie aż 88 punktów co jest klubowym rekordem (do tej pory 86 pkt. w sezonie 2002/03) oraz wyrównaniem najlepszego wyniku ogólnie w historii ligi portugalskiej.

Drużyna Sergio Conceicao w 34 kolejkach aż 28 wygrywała, odniosła 4 remisy i 2 porażki.

Jeżeli chodzi o sam przebieg spotkania to pierwszą dobrą sytuację do objęcia prowadzenia mieli gospodarze w 14 minucie kiedy to Rafael Martins pomylił się w sytuacji sam na sam z debiutującym w FC Porto - Vaną. Bramkarz był jednym z sześciu nowych piłkarzy na których postawił Conceicao w porównaniu do ostatniego meczu. Szansę gry od pierwszej minuty otrzymali również: Paciencia, Maxi Pereira, Felipe, Torres i Corona. Między 17, a 22 minutą szczęścia szukali: Paciencia i Marega jednak ich strzały były zbyt lekkie. W 32 minucie zza pola karnego uderzał Torres, a Miguel Silva sparował ten strzał na rzut rożny. Przed przerwą Vitoria stworzyła sobie jeszcze jedną okazję strzelecką jednak na posterunku był Vana. Tuż przed upływem 45 minut Goncalo Paciencia znalazł się w dogodnej sytuacji strzeleckiej jednak jego silny wolej okazał się niecelny. Po przerwie sygnały do ataku dali Maxi Pereira i Hector Herrera jednak na gola trzeba było poczekać do 69 minuty. Rzut wolny jak zwykle egzekwował Telles, który zanotował 13 asystę w tym sezonie ligowym! Piłka po jego dośrodkowaniu trafiła do Marcano, który mocnym strzałem z głowy z 11 metrów umieścił piłkę w siatce. Dla stopera FC Porto to siódmy gol w sezonie, a piąty w lidze. Przed upływem regulaminowego czasu gry gospodarze oddali jeszcze jeden celny strzał, który został obroniony przez Fabiano. Warto również odnotować fakt z 79 minuty meczu. Sergio Conceicao dał wówczas szansę pojawiania się na boisku Fabiano, który dzięki tamu został 30-stym graczem z kadry Porto mogącym poszczycić się medalem otrzymanym za mistrzostwo kraju.

Czy wiesz, że?

• Vana zadebiutował w FC Porto.
  • Maxi Pereira zagrał swój 100 mecz w FC Porto.
  • Ivan Marcano strzelił w tym sezonie 7 goli czyli tyle ile łącznie w ostatnich trzech sezonach.
  • Alex Telles jest najlepszym asystentem w lidze (13). Łącznie w tym sezonie we wszystkich rozgrywkach uzbierał aż 18 ostatnich podań.
  • Fabiano powrócił do bramki Porto po 3 latach, a ostatni jego mecz był przeciwko Bayernowi Monachium. Ponadto wrócił do gry po rocznej kontuzji.
  • Sergio Conceicao pobił klubowy rekord punktowy Jose Mourinho z sezonu 2002/03, który wynosił 86 punktów na koniec sezonu.
  • Najlepsze wyniki w historii ligi portugalskiej: 1) 88 pkt - Benfica, 2015/16; FC Porto, 2017/18. 2) 86 pkt - FC Porto, 2002/03; Sporting, 2015/16. 3) 85 pkt - FC Porto, 1996/97; Benfica, 2014/15.
  • FC Porto zakończyło sezon z największą ilości wygranych meczów (28) oraz najmniejszą liczbą przegranych (2). Na ten moment ma najwięcej strzelonych goli w lidze oraz najmniej straconych (82-18).
  • Pięciu zawodników FC Porto z największą liczbą minut w tym sezonie: 1) 4022 Alex Telles. 2) 4012 Marcano. 3) 3938 Felipe. 4) 3913 Brahimi. 5) 3563 Ricardo Pereira.
  • Najlespi strzelcy FC Porto w tym sezonie: 1) 26 Aboubakar. 2) 23 Marega. 3) 12 Brahimi. 4) 11 Soares. 5) 7 Marcano.
  • Najlepiej asystujący w sezonie w FC Porto: 1) 18 Telles. 2) 11 Brahimi 3) 7 Herrera. 4) 6 Ricardo Pereira, Aboubakar i Marega.
  • Fabiano był jedynym zawodnikiem w kadrze FC Porto, któy zdobył z tym klubem mistrzostwo w sezonie 2012/13.

Po meczu piłkarze i kibice udali się do Porto gdzie w Avenida dos Aliados na zorganizowanej imprezie świętowali 28 mistrzostwo Portugalii.

Jeżeli ktoś przeczytał ten artykuł w całości i dotarł do tego miejsca to serdecznie dziękuję. Chciałem tutaj oświadczyć, że jest to najprawdopodobniej ostatni mój news na tej stronie. Obowiązki i brak czasu na regularne pisanie artykułów skłoniło mnie do takiej decyzji. Pisanie w kratkę nie wchodzi u mnie w grę, a obecny sezon chciałem jakoś w miarę regularnie dokończyć. Zacząłem pisać tutaj przed sezonem 2012/13 czyli tym który zakończył się mistrzostwem Portugalii pod wodzą Vitora Pereiry. Potem 4 lata dominacji Benfiki Lizbona i w końcu upragnione mistrzostwo w tym sezonie! Fajnie, że zapięło się to w taką klamrę i mam nadzieję, że ponad 1300 artykułów krótszych lub dłuższych, których napisałem spowodowało choć w pewnym stopniu, że zostaliście stałymi użytkowanikami tej strony, a może nawet nowymi fanami "Smoków" ;)

Autor: pawcyk27, 2018-05-13 13:47:25

Dziękuję Ci @pawcyk27 za Twoje poświęcenie, za Twoje wszystkie artykuły, pamiętam Cię od samego początku, dzięki Twoim artykułom przybliżałem sobie aktualności z rodziny Smoków tych z Porto, choć bardzo szkoda, że już najprawdopodobniej nie będziesz publikował, to myślę, że w rodzinie Smoków z Polski zostaniesz na zawsze i dalej będziemy wspólnie przeżywać wszystkie sukcesy i może gorsze chwile, jak te, które tym sezonem przełamaliśmy. Życzę Ci wszystkiego dobrego i jeszcze raz dzięki! :)

Vitória Setúbal00

Forum piłkarskie Sporting Poland Benfica Lizbona Liga portugalska AC Milan SSC Napoli Sassuolo Serie A Boca Juniors evertonpoland.com Polskie Centrum VfL Bochum nufc.com.pl | Newcastle United Skład Napoli, mecz Napoli LeedsUtd.pl - Strona o Leeds United lechia-gdansk.pl Sporticos Pierwszy polski serwis o Gialloblu Geona Poland Button Bolton-Wanderers.pl Leicester City