Pierwsza polska strona o FC Porto (Online: 15)

Maritimo 0:1 FC Porto. Do mistrzostwa tylko jeden krok!

Madera odczarowana! FC Porto pokonało wczoraj na wyjeździe Maritimo Funchal 1:0 i było to pierwsze zwycięstwo na tym terenie od sześciu ostatnich bezpośrednich spotkań, a dokładnie od 28 kwietnia 2012 roku. Co więcej, mecz na Estadio da Luz zakończył się porażką Benfiki z Tondelą 2:3 i "Smoki" mają już 5 puntów przewagi nad obrońcą tytułu mistrzoswskiego.

Od mistrzostwa dzieli nas już tylko jeden malutki kroczek i najprawdopodobniej zostanie on postawiony w  najbliższą niedzielę na Estadio do Dragao, gdzie "Smoki" zagrają z Feirense i do tytułu mistrzowskiego wystarczy im zaledwie jeden punkt. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują więc, że FC Porto wywalczy mistrzostwo po raz pierwszy od sezonu 2012/13 i przełamie dominację Benfiki Lizbona, która zgarniała tytuł cztery razy z rzędu w ostatnich latach.

Mecz początkowo był w miarę wyrównany, a Iker Casillas uratował swój zespół w 11 minucie parując piłkę do boku po groźnym strzale. W 40 minucie Sergio Oliveira posłał świetne podanie do wychodzącego sam na sam z bramkarzem Soaresa lecz ten został powalony przed polem karnym przez golkipera, który otrzymał za to zagranie czerwony kartonik. Do piłki ustawionej na 16-stym metrze podszedł Oliveira lecz strzelił fatalnie.

Po przerwie sygnał do ataku w 47 minucie ponownie dał wszędobylski wychowanek FC Porto z numerem 27 na plecach uderzając mocno zza pola karnego jednak dobra interwencja rezerwowego Charlesa dała tylko rzut rożny. W 50 minucie fajerwerkami technicznymi popisał się Brahimi wyprowadzając swoim dryblingiem dwóch obrońców gospodarzy w przysłowiowe maliny, zagrał na 14-sty metr do Otavio jednak jego strzał we wspaniały sposób został wybity przez defensora Maritimo. "Smoki" za wszelką cenę chciały strzelić gola lecz dwukrotnie dobrych okazji nie wykorzystał "Tiquinho". Nadeszła jednak 88 minuta w której rzut rożny egzekwował oczywiście Alex Telles. Brazylijczyk standardowo posłał wzorowe dośrodkowanie na głowę Moussy Maregi, a ten umieścił piłkę w siatce! W doliczonym czasie gry okazję na podwyższenie rezultatu miałby Goncalo Paciencia, który wychodził na czystą pozycję lecz został sfaulowany przez Rubena Ferreirę na czerwoną kartkę. Mecz więc zakończył się skromnym ale jakże ważnym zwycięstwem FC Porto.

Czy wiesz, że?

• Sergio Oliveira zagrał 50 mecz w FC Porto (6 goli).
  • Moussa Marega zagrał 90 mecz w lidze portugalskiej.
  • Marega zawsze strzelał w meczach przeciwko Maritimo, a zdarzyło mu się to już czterokrotnie w 3 meczach (3 razy w FC Porto, raz w Vitorii Guimaraes).
  • FC Porto pokonało na wyjeździe Maritimo po raz pierwszy od sześciu lat.
  • Po 32. kolejkach FC Porto osiąga najlepszy wynik punktowy od czasów Jose Mourinho z sezonu 2002/03 (82pkt).
  • Moussa Marega strzelił 22 gola w lidze, a przed nim znajdują się tylko Jonas i Dost.
  • Od sezonu 2012/13 FC Porto nie miało tak skutecznego zawodnika jakim jest Marega: 2012/13 - Jackson (26 goli), 2013/14 - Jackson (20), 2014/15 - Jackson (21), 2015/16 - Aboubakar (13), 2016/17 - Andre Silva (16).

Autor: pawcyk27, 2018-04-30 10:33:52

Porto gra z Feirense w niedzielę. Ale Smoki mogą świętować mistrzostwo już w sobotę, jeśli Benfica przegra ze Sportingiem... Mam nadzieję, że tak się jednak nie stanie, bo w sobotę będę w Bradze na weselu... a chciałabym świętować na Aliados... :)

Vitória Setúbal00

Forum piłkarskie Sporting Poland Benfica Lizbona Liga portugalska AC Milan SSC Napoli Sassuolo Serie A Boca Juniors evertonpoland.com Polskie Centrum VfL Bochum nufc.com.pl | Newcastle United Skład Napoli, mecz Napoli LeedsUtd.pl - Strona o Leeds United lechia-gdansk.pl Sporticos Pierwszy polski serwis o Gialloblu Geona Poland Button Bolton-Wanderers.pl Leicester City