Pierwsza polska strona o FC Porto (Online: 116)

FC Porto 4:0 FC Basel. Smoki w ćwierćfinale LM

Po fenomenalnym widowisku na Dragao, FC Porto po raz pierwszy od sezonu 2008/09 awansowało do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. We wtorkowym spotkaniu podopieczni Julena Lopetegui pokonali FC Basel aż 4:0. Bramki strzelili: Brahimi, Herrera, Casemiro oraz Aboubakar.

Trener Lopetegui, zgodnie z przewidywaniami, dokonał jednej zmiany w wyjściowej jedenastce. Kontuzjowanego Jacksona zastąpił Aboubakar. Opaskę kapitańską przejął Danilo.

Od początku spotkania widać było determinację FC Porto i nieco przestraszonych Szwajcarów. Już w 14. minucie Yacine Brahimi dał "Smokom" prowadzenie. Algierczyk świetnie przymierzył z rzutu wolnego z 17 metrów. W 20. minucie miała miejsce zdecydowanie najgorsza wiadomość dnia. Danilo po zderzeniu z Fabiano stracił przytomność i upadł uderzając głową w murawę. Brazylijczyk został zniesiony na noszach i przewieziony do szpitala. Goście obudzili się pod koniec pierwszej połowy, lecz w żadnej z sytuacji Fabiano nie musiał interweniować.

W przerwie spotkania z pewnością FC Basel dostało zadanie gry ofensywnej, ale ... już w 47. minucie ostudził te zapędy Hector Herrera. Meksykanin będąc na pograniczu pola karnego uderzył technicznie i pokonał Vaclika. W 55. minucie żółtą kartkę -  wydaje się, że niesprawiedliwą - dostał Marcano. Ta kartka sprawia, że Hiszpan nie zagra w pierwszym meczu ćwierćfinału LM. W 56. minucie fenomenalnym strzałem z rzutu wolnego popisał się Casemiro! Brazylijczyk oddał strzał z ponad 30 metrów, a futbolówka wpadła prosto w okienko bramki! Wynik w 76. minucie po świetnej indywidualnej akcji ustalił Aboubakar. Kameruńczyk zwiódł dwóch rywali i posłał piłkę, a jakże by inaczej, w okienko bramki Vaclika.

FC Porto wraz z Realem Madryt są pierwszymi ćwierćfinalistami Ligi Mistrzów. Losowanie tej fazy odbędzie się w piątek 20 marca. Pierwsze spotkanie ćwierćfinałowe zaplanowano na 14/15 kwietnia. Rewanż tydzień później.

Ciekawostki:

1. W ciągu ostatnich 7 lat, FC Porto 4 razy grało w ćwierćfinale europejskich rozgrywek (Liga Mistrzów i Liga Europy);
  2. Jest to trzecia najwyższa wygrana w historii FC Porto w Lidze Mistrzów. Dwa pierwsze mecze to 6:0 z BATE Borysów z obecnego sezonu oraz 5:0 z Werderem Brema;
  3. FC Basel pozostaje nadal bez zwycięstwa na portugalskiej ziemi - 6 meczów;
  4. FC Porto straciło zaledwie jedną bramkę w ostatnich 8 spotkaniach;
  5. FC Porto nie przegrało już 9 meczów z rzędu (wszystkie rozgrywki);
  6. 5 straconych bramek w 8 meczach Ligi Mistrzów to najlepszy bilans obrony FC Porto w historii tych rozgrywek;
  7. 21 strzelonych bramek FC Porto w LM daje miano najlepszej ofensywy w LM (wraz z Realem Madryt);
  8. FC Porto 9 raz z rzędu nie przegrało na własnym stadionie w rozgrywkach europejskich;
  9. FC Porto nie przegrało już 10 meczów z rzędu w europejskich pucharach;
  10. FC Porto awansowało do ćwierćfinału LM po raz pierwszy od sezonu 2008/09.
  • 10.03.2015, 20:45, 1/8 finału Ligi Mistrzów
  • FC Porto 4:0 FC Basel
  • FC PORTO: Fabiano; Danilo (Martins Indi 22'), Maicon, Marcano, Alex Sandro; Casemiro, Evandro (Quaresma 79'), Herrera; Brahimi (Rúben Neves 74'), Tello, Aboubakar.
    Rezerwowi: Helton, Quintero, Óliver Torres, Gonçalo Paciência.
  • FC BASEL: Vaclík; Xhaka, Samuel, Schär (Embolo 57'), Safari; Frei (Kakitani 63'), Zuffi, Elneny; Gashi (Callà 77'), Gonzalez, Streller.
    Rezerwowi: Vailati, Traoré, Degen, Ajeti.
  • Bramki:
    1:0 - Brahimi 14' (rzut wolny)
    2:0 - Herrera 47' (asysta: Brahimi)
    3:0 - Casemiro 56' (rzut wolny)
    4:0 - Aboubakar 76' (asysta: Herrera)
  • Żółte kartki: Marcano (55') - Gashi (30'), González (38'), Samuel (49' i 90+1'), Safari (55')

99 Gonçalo Paciência 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0%

Legenda: GS - bramki, ON - strzały celne, OFF - strzały niecelne, AS - asysty, OF - spalone, FC - faulował, FS - faulowany, AP - podania, CP - podania celne, PC - % celnych podań.

Źródło: uefa.com

Autor: umbro122, 2015-03-11 10:15:53

Chyba najlepszy mecz pod wodzą Lopetegui. Plan wykonany, ćwierćfinał LM jest :) Jeśli chłopaki zagrają tak w ćwierćfinale to z każdym rywalem możemy powalczyć.

Najbardziej szkoda Danilo :/ Z drugiej strony fajnie zagrał Aboubakar i Brahimi, który może w końcu wróci do swojej "starej" dyspozycji ;)