Pierwsza polska strona o FC Porto (Online: 149)

FC Basel 1:1 FC Porto

W pierwszym meczu 1/8 finału FC Porto zremisowało w Szwajcarii z FC Basel 1:1. Remis "Smokom", w 79. minucie zapewnił Danilo. Rewanżowe spotkanie na Dragao odbędzie się 10 marca.

We wczorajszym meczu padł remis, ale śmiało można powiedzieć, że był to remis ze wskazaniem na FC Porto. Gospodarze oddali zaledwie jeden strzał, który od razu zakończył się bramką. Derlis Gonzalez w 11. minucie wykorzystał świetne podanie Freia i pokonał Fabiano. W pierwszej połowie FC Porto powinno również dostać rzut karny, lecz nie wiedzieć czemu arbiter nie podyktował jedenastki za ewidentne ściąganie Jacksona przez Samuela.

W drugiej połowie, FC Porto totalnie dominowało na boisku, lecz FC Basel bardzo mądrze się broniło. Już w 50. minucie "Smoki" wyrównały i gdy wszyscy biegli na środek boiska, aby wznowić grę, arbiter cofnął akcję i nie uznał bramki! Po rzucie rożnym i małym zamieszaniu w polu karnym strzał oddał Casemiro, jednak w momencie strzału na pozycji spalonej było dwóch zawodników FC Porto i sędzia uznał, że przeszkadzali oni w interwencji bramkarzowi Basel. W 79. minucie FC Porto strzeliło już prawidłową bramkę. Najpierw po dośrodkowaniu Danilo ręką w polu karnym zagrał Samuel i sędzia podyktował jedenastkę. Do piłki podszedł Danilo i pewnie pokonał Vaclika.

Remis przywieziony ze Szwajcarii nie jest co prawda idealnym wynikiem, lecz również nie jest złym, gdyż do awansu "wystarczy" minimalne zwycięstwo lub remis 0:0. Remis 1:1 da dogrywkę, a każdy remis powyżej 1:1 lub zwycięstwo Basel da awans do ćwierćfinału Szwajcarom.

Ciekawostki:

1. FC Porto pozostaje niepokonanym zespołem w tym sezonie Ligi Mistrzów. W 9 meczach odniosło 6 zwycięstw i 3 remisy;
  2. W swojej historii FC Porto nigdy nie wygrało wyjazdowego meczu w 1/8 finału Ligi Mistrzów - 8 meczów: 5 porażek i 3 remisy;
  3. Grając u siebie, FC Basel po raz pierwszy nie wygrało z portugalskim zespołem - 6 meczów;
  4. FC Porto zdobyło 15. bramek w ostatnich 8 wyjazdowych meczach w europejskich pucharach;
  5. FC Porto zdobyło aż 13 z dotychczasowych 16 bramek w Lidze Mistrzów podczas drugiej połowy.
  • 18.02.2015, 20:45, 1/8 finału Ligi Mistrzów
  • FC Basel 1:1 FC Porto
  • FC BASEL: Vaclík; Xhaka, Suchý, Samuel, Safari; Frei, Zuffi, Elneny; Gashi (Hamoudi 83'), Gonzalez (Calla 25'), Streller (Embolo 63').
    Rezerwowi: Vailati, Degen, Ajeti, Delgado.
  • FC PORTO: Fabiano; Danilo, Maicon, Marcano, Alex Sandro; Casemiro, Herrera, Óliver Torres (Rúben Neves 68'); Brahimi (Quaresma 61'), Tello (Quintero 81'), Jackson.
    Rezerwowi: Helton, Martins Indi, Evandro, Aboubakar.
  • Bramki:
    1:0 - Gonzalez 11' (asysta: Frei)
    1:1 - Danilo 79' (rzut karny)
  • Żółte kartki: Frei (22'), Elneny (36'), Samuel (46'), Gashi (57'), Suchý (62') - Casemiro (29'), Óliver Torres (36'), Alex Sandro (51'), Danilo (87')

99 Vincent Aboubakar 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0%

Legenda: GS - bramki, ON - strzały celne, OFF - strzały niecelne, AS - asysty, OF - spalone, FC - faulował, FS - faulowany, AP - podania, CP - podania celne, PC - % celnych podań.

Źródło: uefa.com

Autor: umbro122, 2015-02-19 13:31:39

Wynik nie jest zły, choć biorąc pod uwagę, że powinniśmy (chociaż może "mogliśmy" jest tu lepszym słowem) wygrać 3:1 całkowicie zmienia postać rzeczy. Plan minimum, czyli bramka, został wykonany. Teraz to Basel będzie musiało się odkryć, co powinno ułatwić też grę Porto, które, jak wszyscy wiemy, najlepiej radzi sobie w grze z kontrataku.

Michał, 2015-02-19 14:57:34

Wynik dobry przed rewanżem. Przed meczem myślałem, że będzie znacznie ciężej, jak się okazało gospodarzy było stać na jeden wykop / akcję ? ... Mimo wszystko przed rewanżem nie możemy być zbyt pewni siebie. Warto pamiętać, że Szwajcarzy wyszarpali awans w ostatniej kolejce remisując na Anfield z Liverpoolem