Pierwsza polska strona o FC Porto (Online: 12)

Podsumowanie 2014 roku

Wtorkowy mecz z Rio Ave był ostatnim - 53 spotkaniem FC Porto w 2014 roku. Jest to dobra okazja, aby podsumować cały rok i trzeba powiedzieć, że nie o takim roku marzyli kibice. Zapraszam na krótkie podsumowanie.

53 spotkania

W ciągu 365 ostatnich dni, Smoki rozegrały 53 spotkania. Pierwsze spotkanie zostało rozegrane 4 stycznia, a przeciwnikiem w Pucharze Portugalii było drugoligowe Atletico CP. Podopieczni Paulo Fonseki wygrali to spotkanie 6:0. Z kolei ostatnim spotkaniem był mecz przeciwko Rio Ave - 30 grudnia. Podopieczni Julena Lopetegui wygrali 1:0. Wspominane 53 spotkania trzeba podzielić na dwie zasadnicze grupy: spotkania u siebie, w których Smoki grają bardzo dobrze (77% wygranych spotkań) i spotkania na wyjeździe, gdzie FC Porto to zupełnie inny zespół (tylko 40% wygranych spotkań). W minionym roku Smoki rywalizowały w 5 rozgrywkach, jednak gabloty tytułów nie trafił żaden puchar. W 2014 roku, Smoki zajęły 3. miejsce w lidze (w sezonie 13/14), w obecnej kampanii zajmują 2. miejsce, odpadły dwukrotnie z Pucharu Portugalii (półfinał w sezonie 13/14 i 3. runda w sezonie 14/15), z Pucharu Ligi (półfinał w sezonie 13/14) oraz z Ligi Europy - 1/4 finału. Z kolei w obecnym sezonie, FC Porto bardzo dobrze radzi sobie w Lidze Mistrzów, gdyż w swojej grupie zajęli pierwsze miejsce (67% wygranych spotkań i żadnej porażki).

STATYSTKI MECZÓW W 2014 ROKU

Trzech trenerów

Rok 2014 był również nietypowy pod względem trenerów. Smoki w tym okresie miały ich aż 3. Rok zaczął Paulo Fonseca, lecz został on zwolniony 5 marca. Jego następcą został Luís Castro, który jednak został tylko tymczasowym trenerem do końca sezonu. 6 maja Smoki ogłosiły, że nowym trenerem zostanie Hiszpan Julen Lopetegui. A jak wypadają osiągnięcia tych trzech trenerów? Otóż tutaj nie ma zaskoczenia i najlepszy stosunek zwycięstw ma Julen Lopetegui (66,67%). Z kolei pod przewodnictwem Fonseki, FC Porto strzelało najwięcej bramek w stosunku do liczby meczów (2,31 bramki na 1 mecz). Przeciwieństwem są stracone bramki, gdyż gdy trenerem był Paulo Fonseca, Smoki traciły (1,15 bramki na mecz). Pod wodzą Lopetegui jest to zaledwie (0,58 bramki na mecz). A czym się zapisał Luís Castro? Pod wodzą Portugalczyka, Estadio do Dragao było prawdziwą twierdzą (8 wygranych na 9 spotkań), lecz na wyjazdach było zupełnie inaczej (zaledwie 1 zwycięstwo na 7 prób).

STATYSTYKI TRENERÓW W 2014 ROKU

107 bramek

W 2014 roku, zawodnicy FC Porto pokonali bramkarza rywali aż 107 razy. 105 z tych bramek strzelili biało-niebiescy, a dwie bramki dołożyli rywale pakując piłkę do swojej bramki (Naby Sarr ze Sportingu i Marinheiro z Atletico CP). Najlepszy strzelec? Tutaj może paść tylko jedno nazwisko: Jackson Martínez. Kolumbijski super-snajper strzelił w tym roku 31 bramek, co stanowi prawie 29% wszystkich bramek. Za jego plecami znaleźli się dwaj Portugalczycy: Ricardo Quaresma (11 bramek) i Silvestre Varela (9). Drużynę cechowała też duża wszechstronność, gdyż bramki zdobywało aż 24 zawodników.

BRAMKI W 2014 ROKU

40 zawodników

W biało-niebieskich barwach mogliśmy zobaczyć 40 zawodników. Dla 15 był to debiut w barwach FC Porto. Jednak na pewno nie może cieszyć liczba młodych wychowanków, którzy dostali swoją szansę, gdyż są to zaledwie trzej zawodnicy: Rúben Neves, który został włączony do pierwszej drużyny, Mikel Agu oraz Tozé, który zaliczył zaledwie 1 występ. Najwięcej minut w 2014 roku rozegrał (i tu również nie ma zaskoczenia) Jackson Martínez, który zagrał w 50 z 53 spotkań przebywając na boisku przez 4209 minut. Za jego plecami znajdują się trzech Brazylijczycy: Danilo (4041 minut) Alex Sandro (3808 minut) i Fabiano Freitas (3358 minut). Ogólnie w całej kadrze znajduje się 7 zawodników, którzy grali przez min. 2500 minut.

Najlepszym asystentem drużyny zostali dwaj zawodnicy: Cristian Tello oraz Josué. Obaj zaliczyli po 7 kluczowych podań. O jedno mniej uzyskali: Héctor Herrera, Yacine Brahimi i Juan Quintero.

Bramkarze? Na tej kluczowej pozycji swoje szanse otrzymało trzech bramkarzy. Na początku roku podstawowym bramkarzem był Helton, lecz doznał on groźnej urazu, który wyeliminował go aż na 9. miesięcy. Na nieszczęściu kolegi skorzystał Fabiano Freitas, który wskoczył do bramki i stał się niezastąpiony. Nawet sprowadzony latem Andrés Fernández, który miał stać się jedynką większość spotkań ogląda z ławki rezerwowych.

STATYSTYKI ZAWODNIKÓW

SZCZEGÓŁOWE STATYSTYKI ZAWODNIKÓW

Rok 2014 już niemalże za nami. Oby kolejny, 2015 był bardziej owocny w trofea i, co chyba najważniejsze, aby Smoki w końcu zaczęły grać efektownie i efektywnie, gdyż sami przyznacie, że oglądanie FC Porto w niektórych meczach w tym roku to nie była przyjemność. A na sam koniec, moim zdaniem dwa kluczowe mecze w tym roku.

MECZ NA PLUS: To w zasadzie dwumecz w Play-Off Ligi Mistrzów przeciwko Lille. Gdyby Smoki nie awansowały do fazy grupowej strasznie ucierpiałby na tym budżet, a co za tym idzie zimą pewnie odeszłoby kilku zawodników, a w kolejnym sezonie na Dragao zaciskano by pasa.

MECZ NA MINUS: To zdecydowanie ostatni mecz z Benfiką Lizbona. W tym okresie Smoki były w gazie - grały coraz efektowniej i na Estadio do Dragao przyjechała osłabiona Benfica. Orły niedawno odpadły z Ligi Mistrzów, dodatkowo na ich grę spływało mnóstwo oskarżeń. Jednym słowem, FC Porto było faworytem, a kibice mieli duży apetyt przed meczem. A jak wyglądał mecz? Benfica bez większego problemu ograła FC Porto po dwóch bramkach Limy.

Autor: umbro122, 2014-12-30 18:25:48