Pierwsza polska strona o FC Porto (Online: 119)

Finał dla "Lwów". Sporting Lizbona 1:0 FC Porto (5:4 rzuty karne)

Finał dla

FC Porto nie potrafiło utrzymać zaliczki z pierwszego meczu półfinału Pucharu Portugalii i po wygranej na Estadio do Dragao 1:0, odnieśli wczoraj porażkę na Estadio Alvalade w takim samym wymiarze. W dogrywce nie padła już żadna bramka, a w rzutach karnych lepsi okazali się piłkarze "Lwów", którzy strzelali bezbłędnie.

10 października 2009 roku. Co to za data? Wówczas po raz ostatni FC Porto wygrało ze Sportingiem Lizbona na Estadio Alvalade i do tej pory zremisowało 7 spotkań i przegrało 6. Wczoraj nastąpiła właśnie szósta porażka w ostatnich dziewięciu latach, a Estadio Alvalade nie zostało odczarowane.

Sergio Conceicao dokonał tylko dwóch zmian w porównaniu do zwycięskiego składu z Benfiką Lizbona. W miejsca Sergio Oliveiry i Moussy Maregi wskoczyli: Maxi Pereira i Oliver Torres. Początek spotkania to ataki gospodarzy, którzy chcąc awansować musieli strzelić w tym meczu gola. FC Porto grało zachowawczo czekając spokojnie na swoje okazje. Pierwsza nastąpiła w 19 minucie jednak mocny strzał Otavio nieznacznie minął bramkę. Odpowiedzią Sportingu była przebojowa akcja Gelsona Martinsa z 40 minuty jednak jego podanie nie znalazło w polu karnym żadnego adresata. W pierwszej połowie były więc zaledwie tylko te dwie sytuacje o których warto cokolwiek napisać.

Druga połowa była nieco ciekawsza lecz również nie była porywającym widowiskiem, a przede wszystkim w jej czasie wpadł jedyny gol w tym meczu. W 85 minucie po rzucie rożnym gospodarzy łatwą piłkę do wybicia z pola karnego miał Ivan Marcano jednak w beznadziejny sposób lekko posłał ją pod nogi Coatesa, który mocnym strzałem od słupka pokonał bezradnego Ikera Casillasa.

Dogrywka była chyba najciekawszą częścią tego spektaklu, a w 95 minucie zaczął wszędobylski Gelson Martins, którego strzał okazał się niecelny. Chwilę później trafić mógł Acuna jednak źle przyjął piłkę w polu karnym. W 122 minucie piłkę meczową po rzucie rożnym miał Yacine Brahimi jednak pomylił się uderzając piłkę z 16 metrów ponad poprzeczkę.

Rzuty karne rozpoczął Ivan Marcano trafiając w słupek. Jak się później okazało kolejni zawodnicy nie pomylili się ani razu i gospodarze wygrali serie jedenastek 5:4. W finale Sporting Lizbona zagra z Desportivo das Aves.

Czy wiesz, że?

• FC Porto wygrało po raz ostatni na Estadio Alvalade 10 października 2009 roku.
  • Sporting Lizbona po raz jedenasty grał o awans w rzutach karnych. Wygrał dopiero czwarty raz.
  • FC Porto grało po raz czternasty o awans w rzutach karnych i póki co ich bilans to 7 wygranych i 7 przegranych. Co ciekawe ostatnie cztery konkursy jedenastek zakończyły się porażkami.
  • Sporting wygrał czwarty raz z rzędu serię rzutów karnych, a aż trzy z nich były w tym sezonie: 2015r. SC Braga (Puchar). 2018r. FC Porto (Puchar Ligi), 2018r. Vitoria Setubal (Puchar Ligi), 2018 FC Porto (Puchar).
  • Będzie to czwarty finał Pucharu Portugalii Jorge Jesusa z trzecią drużyną: 2007r. porażka w finale Belenenses, 2013r. porażka w finale Benfiki, 2014r. zdobycie pucharu z Benfiką.
  • FC Porto wygrało Puchar Portugalii ostatni raz 7 lat temu.
  • W ostatnich 5 meczach na Alvalade FC Porto strzeliło tylko 1 gola.
  • Sporting Lizbona pobił swój historyczny rekord i nie stracił gola na własnym boisku w krajowych rozgrywkach już w 13 meczu z rzędu.

Autor: pawcyk27, 2018-04-19 17:06:49