Pierwsza polska strona o FC Porto (Online: 171)

Maritimo 2:1 FC Porto

Na pierwsze zwycięstwo w Taca da Liga FC Porto będzie musiało jeszcze poczekać. W półfinale tych rozgrywek "Smoki" uległy na Maderze CS Maritimo 1:2. Bramkę dla FC Porto w 32. minucie strzelił Evandro, ale po pierwszej połowie to gospodarze prowadzili.

Maritimo zagra w finale po raz pierwszy w swojej historii. Przeciwnikiem będzie Benfica Lizbona, która w lutym bez problemów ograła Vitorię Setubal 3:0. Finał odbędzie się w Coimbrze i wstępnie został zaplanowany na 25 kwietnia.

"Smoki" wyszły na prowadzenie w 32. minucie, gdy Evandro huknął z dystansu. Quaresma dośrodkował piłkę w pole karne z rzutu rożnego, a tam wybili ją obrońcy i trafiła ona pod nogi Evandro. Gospodarze wyrównali 5 minut później. Ricardo Pereira sfaulował w polu karnym Edgara Costę, a jedenastkę pewnie wykonał Bruno Gallo. Tuż przed przerwą drugą bramkę strzeliło Maritimo. Po rzucie rożnym w polu karnym pojedynek główkowy wygrał Raul Silva, który podał do Maregi, a ten z trzech metrów nie miał problemów z pokonaniem Heltona. Druga połowa nie przyniosła już bramek, a na dobrą sprawę "Smoki" nie stworzyły sobie żadnej stuprocentowej sytuacji i po raz kolejny w tym sezonie wracają z Madery na tarczy.

Ciekawostki:

1. Maritimo pierwszy raz w historii zagra w finale Taca da Liga. W swojej historii grali też dwukrotnie w finale Pucharu Portugalii, lecz dwukrotnie przegrali - 0:2 ze Sportingiem 94/45 i 0:2 z FC Porto 00/01)
  2. 3 spotkania przez wygranej na Maderze w jednym sezonie to najgorszy wynik w ciągu ostatnich 10 lat!
  3. FC Porto nie wygrało już na Maderze od pięciu spotkań (remis i 4 porażki)!
  4. Evandro strzelił czwartą bramkę w piątym meczu w Taca da Liga w tym sezonie. Jest on najlepszym strzelcem "Smoków" w tych rozgrywkach;
  5. To drugi taki mecz w historii, gdy Maritimo eliminuje FC Porto w pófinale. Wcześniej miało to miejsce w Pucharze Portugalii w sezonie 1994/95;
  6. Helton stał się 15 zawodnikiem w historii FC Porto z największą liczbą występów w biało-niebieskiej koszulce. Zrównał się z pomocnikiem Frasco, który występował w FC Porto w latach 1978-89;
  7. FC Porto nigdy nie miało tak złej passy w meczach na Barreiros - 3 porażki z rzędu - a rozegrało na tym stadionie 42 spotkania.
  8. 2 kolejne sezony bez finału rozgrywek. Ostatnia tak słaba passa miała miejsce 18 lat temu, gdy FC Porto rónież nie udało się zakwalifikować do jakiegokolwiek finału;
  9. W ciągu tych 18 lat FC Porto wygrało 8 tytułów, 4-krotnie przegrało w finale i 16 razy odpadło przed finałem;
  10. FC Porto drugi raz w tym sezonie prowadziło, po czym straciło dwie bramki i przegrywało. Drugi mecz to spotkanie z Estorilem Praia. Wtedy "Smoki" również nie wygrały i padł wynik 2:2.

KOLEJNY MECZ:

27. kolejka ligi NOS - 6 kwietnia 2015 roku o godzinie 21:00
FC Porto - Estoril Praia

• 02.04.2015, 20:45, półfinał Taca da Liga
  • CS Maritimo 2:1 FC Porto
  • MARITIMO: Salin; João Diogo, Bauer, Raúl Silva, Rúben Ferreira; Danilo Pereira, Alex Soares (Gegé 87'), Bruno Gallo (Fransérgio 76'); Edgar Costa (Éber Bessa 79'), Xavier, Marega.
    Rezerwowi: Wellington, Dyego Sousa, Briguel, Ebinho.
  • FC PORTO: Helton; Ricardo Pereira (Brahimi 66'), Maicon, Marcano, José Ángel; Casemiro, Evandro, Óliver Torres; Quaresma (Gonçalo Paciência 76'), Hernâni (Tello 57'), Aboubakar.
    Rezerwowi: Andrés Fernández, Herrera, Campaña, Alex Sandro.
  • Bramki:
    0:1 - Evandro 32' (asysta: Quaresma)
    1:1 - Bruno Gallo 37' (rzut karny)
    1:2 - Marega 45' (asysta: Raúl Silva)
  • Żółte kartki: Raúl Silva (73'), Gegé (89') - Óliver (28'), Ricardo Pereira (36'), Evandro (90')
  • Stadion: Estádio Barreiros (Funchal)
  • Sędzia: Carlos Xistra (Cast. Branco)

Autor: umbro122, 2015-04-02 22:39:28

Idealny obrazek do meczu. Przeklęta ta Madera :/ Ale bez pomysłu na grę i braku koncentracji przy stałych fragmentach wygrać nie można. Jak się okazuje mając ogromny potencjał w ofensywnie nie można też zremisować, ani stworzyć sobie sytuacji 100%. Pozostaje życzyć Maritimo udanego finału i trofeum :)

umbro122, 2015-04-02 22:54:58

Bardzo marne spotkanie w wykonaniu podopiecznych Lopeteguiego... Jedynie parę razy niekonwencjonalnie zagrał Oliver i chyba to by było na tyle... A no i ta próba Casemiro zza połowy. Hernani ponownie dostał szanse i jej nie wykorzystał. Zawsze minimalnie za długo holował piłkę rób próbował kiwnąć o 1 więcej przez co większość piłek tracił. Rysiek też słabo zresztą tak jak wszyscy.

Mam nadzieję, że to tylko jakaś klątwa Madery i w przeciwieństwie do ciebie umbro czuję, że w meczu z Bayernem będzie bardzo miła niespodzianka jeżeli oczywiście wróci Jackson ;) Fakt, na wyjazdach gramy beznadziejnie tylko z Basel było znakomicie mimo remisu.