Pierwsza polska strona o FC Porto (Online: 133)

Dobry początek sezonu. FC Porto – Vitória Guimarães 3:0

FC Porto udanie rozpoczęło sezon 2015/16 pokonując w 1. kolejce ligi portugalskiej Vitórię Guimarães 3:0. Kibice, którzy tłumnie przybyli na Estadio do Dragao, mogli podziwiać dwie bramki Vincenta Aboubakara i jedno trafienie Silvestre Vareli.

FC Porto rozegrało bardzo dobry mecz i zasłużenie pokonało ekipę gości. Smoki objęły prowadzenie już w 8. minucie, kiedy to Aboubakar wykorzystał podanie Alexa Sandro w polu karnym i pewnym strzałem posłał piłkę do siatki. W dalszej części spotkania podopieczni Julena Lopetegui stwarzali sobie okazje do podwyższenia wyniku, jednak w pierwszej połowie kibice nie zobaczyli już żadnej bramki. W 26. minucie refleksem wykazał się Iker Casillas, który wybił piłkę po strzale zawodnika Vitorii, Alexa. Hiszpański bramkarz skutecznie interweniował również na początku drugiej części meczu, kiedy próbował go pokonać były gracz Smoków, Toze.

Piłkarze FC Porto przeprowadzali kolejne ataki na bramkę rywali i następne gole były tylko kwestią czasu. Bliski podwyższenia wyniku był m.in. Tello, jednak po jego strzale piłkę ofiarnie głową wybił obrońca gości, a dobitka Imbuli okazała się niecelna. W 61. minucie Aboubakar ponownie wpisał się na listę strzelców wykorzystując podanie Maxiego Pereiry. Były gracz Benfiki asystował także przy ostatnim golu, którego autorem w 84. minucie był Silvestre Varela.

FC Porto pewnie zgarnęło trzy punkty i ze spokojem może przygotowywać się do kolejnej ligowej potyczki. W najbliższą sobotę Smoki zmierzą się na Maderze z Maritimo.

Ciekawostki:

1. FC Porto odniosło 12. zwycięstwo z rzędu przeciwko V. Guimarães na Dragão;
  2. W ostatnich 5 meczach na Dragão przeciwko V. Guimarães, FC Porto nie straciło ŻADNEGO gola, a strzeliło 12 (2,4 bramki na mecz);
  3. 3-0 to najczęstrzy wynik w meczach pomiędzy V. Guimarães i FC Porto - 10 razy;
  4. "Smoki" odniosły 11.  zwycięstwo z rzędu w lidze na własnym stadionie;
  5. V. Guimarães przegrała wszystkie mecze w tym sezonie - 3. Tak słaby start sezonu zaliczyli ostatnio 10 lat temu;
  6. Od 65 lat Vitória nie straciła 9 bramek w pierwszych trzech meczach sezonu;
  7. To zwycięstwo jest najbardziej okazałym ze wszystkich meczów pierwszej kolejki od 17 lat! Wtedy "Smoki" w sezonie 1998/99 pokonały Rio Ave 4:0, a 2 gole strzelił Grzegorz Mielcarski;
  8. Aboubakar stał się drugim Kameruńczykiem w historii ligi portugalskiej, który w meczu otwarcia strzelił dwie bramki. Wcześniej był to Duala - Boavista 1998/99;
  9. Obecnie "Smoki" mają w kadrze 3 zawodników, którzy w pierwszym meczu sezonu strzelili po 2 bramki: Aboubakar, Evandro (gdy grał w Estorilu) i Hernâni (V. Guimarães);
  10. Aboubakar zaledwie w jednym meczu wyrobił 50% strzeleckiego dorobku z poprzedniego sezonu. Wtedy strzelił 4 bramki w 14 meczach;
  11. Aboubakar po raz piąty w swojej karierze strzelił 2 bramki w jednym meczu - Valenciennes 2 razy, Lorient 2 razy i FC Porto raz;
  12. Aboubakar drugi raz z rzędu strzelił bramkę w meczu otwarcia sezonu. Rok temu jeszcze w barwach Lorient pokonał bramkarza Monaco;
  13. Aboubakar strzelił bramkę w drugim kolejnym meczu FC Porto (Penafiel 2014/15 i V. Guimarães 2015/16). Jego najlepszy wynik to 3 mecze (Lorient w 2013 roku).

15 sierpnia 2015, 21:45 - Porto (Estádio do Dragão)

FC Porto 3-0 Vitória SC Guimarães

Bramki: Vincent Aboubakar 8, 61, Silvestre Varela 84.

Porto: 12. Iker Casillas - 2. Maxi Pereira, 5. Iván Marcano, 26. Alex Sandro, 4. Maicon, 16. Héctor Herrera (54, 20. André André), 25. Giannelli Imbula (64, 15. Evandro Goebel), 22. Danilo Pereira, 7. Silvestre Varela (85, 8. Yacine Brahimi), 9. Vincent Aboubakar, 11. Cristian Tello.

Vitória Guimarães: 1. Douglas - 23. Pedro Correia, 3. Josué Sá, 15. João Afonso, 99. Bakary Saré, 26. Cafú, 70. Tozé (77, 10. Santiago Montoya), 5. Luís Rocha, 14. Alex (87, 33. João Vigário), 89. Henrique Dourado (69, 7. Ricardo Valente), 9. Tómané.

Żółte kartki: Pereira, André - Saré, Rocha, Tómané.

Sędziował: Fábio Veríssimo.

Widzów: 48 509.

Autor: Futbolówka, 2015-08-16 12:54:38

Dobrze wczoraj poszło. Trochę nowych zawodników, ale widać że się zgrali. Ciekawe jak to będzie wyglądać dalej i na co będzie stać Smoki w tym sezonie. Taki dobry początek to trochę zaskoczenie ;)

smokx, 2015-08-16 16:05:28

Nowi zawodnicy na plus.

jwrjwr, 2015-08-16 16:29:52

Aż szkoda, że kolejny mecz dopiero w sobotę ;)

Portista FCP, 2015-08-16 16:31:45

Też już nie mogę się doczekać ;) Madera nam nie leży, ciekawe jak się ułoży ten mecz. Niestety chyba nie będę mogła obejrzeć...

Futbolówka, 2015-08-16 17:14:40

Świetna postawa Abu powinna zdjąć z niego trochę presji. Na początku tego sezonu to on będzie miał najtrudniejsze zadanie, mianowicie wejść w buty największej gwiazdy tej drużyny w ostatnim sezonie. Te dwie bramki powinny dać Kameruńczykowi trochę niezbędnego luzu, który może zaprocentować kolejnymi zdobyczami bramkowymi.
Co do samego meczu to dawno nie rozpoczęliśmy już sezonu w tak zdecydowany i przekonywujacy sposób. Przeciwnikiem była drużyna mocno osłabiona odejściem trenera i największej gwiazdy po ostatnim sezonie, ale wciąż drużyna, która w nadchodzących rozgrywkach zapewne zakończy sezon wysoko w tabeli.

Michał, 2015-08-16 23:23:50

dodałem kilka ciekawostek.

Przekonujące zwycięstwo w pierwszym meczu jest bardzo potrzebne. Doda to chłopakom wiary. Za tydzień na Maderę, a tam gra nam się wyjątkowo ciężko. 3 porażki z rzędu, ostatnia wygrana w 2012 roku.