Nowe forum?

Moderator: Redakcja

Postprzez Vasco » wtorek, 7 czerwca 2011, 19:33

Obiecałem (dawno..., sorki Numi!), że napiszę kilka informacji nt. forum. Jest pomysł, aby było ono na osobnym serwerze, pod osobną domeną. Zwolennicy takiego rozwiązania na pewno napiszą o jego zaletach. Ja w takim razie o wadach lub po prostu o konsekwencjach takiego rozdziału forum od strony.

Brak synchronizacji. Przy nowej wersji strony (pisze się, słowo!), założeniem było, aby każdy miał jedno konto, które pozwoli przy jednym logowaniu mieć dostęp do strony i do forum. Przy rozdziale, zostanie tak jak jest teraz, czyli wszystko niezależnie od siebie...

Nowy serwer, nowa domena - to są dodatkowe koszty. Z pewnością znajdą się chętni do składki na ten cel. Tylko, że nie wiadomo co będzie w przyszłym roku, co w kolejnym. A nieopłacenie któregoś roku oznacza, że stracimy to forum. Z wszystkimi zapisanymi na nim danymi: kontami użytkowników i przede wszystkim z toczącymi się dyskusjami. Pieniądze można odrobić. Roku rozmów się nie kupi.

Oczywiście można powiedzieć, że to w takim razie jak nie opłacimy nowego forum, to przeniesiemy z powrotem na główny serwer. Da się to zrobić, ale możemy zapomnieć o tym, że uda nam się to zsynchronizować z kontami głównymi. Mogą też być w takim wypadku kłopoty ze zmianą skryptu forum na inny. Aha, jeśli założymy forum na darmowym serwerze (np. fora.pl), to nie otrzymamy kopii bazy danych i nie będziemy mogli przenieść go gdzieś indziej! Stracimy wszystko. To jest zawsze w regulaminach, ale wiadomo, że mało kto to czyta.

Tak więc podejmijcie decyzję co robimy. Ja się nie obrażę jeśli wybierzecie osobne forum, tylko zwracam uwagę, że to niekoniecznie jest dobry pomysł. Jak zawsze powtarzałem - od innego skryptu i ładniejszej grafiki użytkowników nam nie przybędzie :)
Vasco
Site Admin
 
Posty: 612
Dołączył(a): sobota, 8 maja 2010, 10:57
Lokalizacja: Wlkp

Postprzez Numizmatyk » wtorek, 7 czerwca 2011, 20:15

Witam,
nic nie szkodzi, po prostu myślałem, że się obraziłeś, bo tak Ci o to trułem.

Hmmmm.... faktycznie jest wiele wad... ale mamy możliwość utworzenia kopii zapasowej systemu, pytałem administracji innych polskich fanpage-ów o te sprawy oprogramowania forum, które planował bym zainstalować ... Jak sprawdza się ono w użytkowaniu, było kilka zastrzeżeń jednak, jak na nasz skromy portal sądzę, że nie robi to kłopotu... Co do nowej domeny to mogę ją sam opłacić, więc nie widzę przeszkód... (wspomniana kopia zapasowa może być robiona, co miesiąc przykładowo...)

Najwiekszy kłopot jaki widzę to właśnie ten brak synchronizacji między stroną a forum. Trzeba by zakładać nowe konta na forum, bo jeżeli się da, a ja nie mam takiej możliwości i umiejętności, to było by to zbyt kosztowne jak na mnie...(Chociaż w tych sprawach to nie jestem orłem... Tak wiec pytanie do Vasco czy to trudne i kosztowne ?)

http://testowefcp.cba.pl/index.php macie stronę testową forum którą założyłem i zmodyfikowałem, jest kilka niedociągnięć na serwerowni cba.pl np reklamy na top-ie(górnej stopce forum)

-Planuje zrobienie buttonów dla redakcji.
-stworzone są rangi graficzne po nabiciu danej ilości postów.
[img:0e37142e38]http://img696.imageshack.us/img696/8655/fdggfdgd.png[/img:0e37142e38]
- przyjemny interfejs
-brak botów(przynajmniej tak piszą ;d)

Czekam na pytania, w miarę możliwości postaram się odpowiedzieć.

Pozdrawiam Numi !
Avatar użytkownika
Numizmatyk
Junior
 
Posty: 210
Dołączył(a): poniedziałek, 6 września 2010, 16:23
Lokalizacja: Myszków

Postprzez Numizmatyk » wtorek, 7 czerwca 2011, 20:40

I jeszcze jedno wypadło... jeżeli chcemy mieć stronę i forum na jednym serwerze musimy zmienić hosting, tak aby nam nie obciążało serwera, jednocześnie liczy się to z kosztami, na home.pl jest promocja 50% tak że płacimy 25zł/msc... po roku jednak cena nie obejmuje promocji za co roczna kwota utrzymania wyjdzie 600zł, co jest nie możliwe do spełnienia, na chwile obecna i przyszłość, bo jeśli (mówię przyszłościowo) uda nam się stworzyć stowarzyszenie i ustalić jakieś składki rozsądne liczę w granicy 25zł na rok... to jeśli bd mieć 20 członków nie zdołamy tego opłacić... hmmm... sype tutaj liczbami... na razie ciężko nam zebrać te 10-15 osób żeby założyć stowarzyszenie, a co dopiero stworzyć nim 20 osobową społeczność, więc to jest nie realne, chyba że znajdzie się sponsor... Nie ma sensu się pchac i obciążać Was kosztami i tak, całe utrzymanie obecnej strony spada na Vasco ...

Czekam na Wasze opinie.
Ostatnio edytowano wtorek, 7 czerwca 2011, 20:41 przez Numizmatyk, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Numizmatyk
Junior
 
Posty: 210
Dołączył(a): poniedziałek, 6 września 2010, 16:23
Lokalizacja: Myszków

Postprzez mycha » środa, 8 czerwca 2011, 18:45

brak synchronizacji kont można rozwiązać w taki sam sposób jak teraz, albo może jakoś zrobić sprytny skrypt który by nas rejestrował na stronie i przy okazji z tymi samymi danymi na forum ? tylko nie wiem czy to reale....

chociaż ja na razie nie widzę nic złego w tym forum, zresztą i tak tu się mało dzieje więc po co pchać się w koszta ? na razie pomyślmy o stowarzyszeniu, i o jakimś spotkaniu. A potem zajmijmy się resztą.
Ostatnio edytowano środa, 8 czerwca 2011, 18:46 przez mycha, łącznie edytowano 1 raz
mycha
Portista
 
Posty: 56
Dołączył(a): poniedziałek, 3 maja 2010, 14:25
Lokalizacja: Lublin

Postprzez Vasco » środa, 8 czerwca 2011, 18:51

Obecnie synchronizacja polega na tym, że jest zablokowana rejestracja na forum (aby się to nie rozjechało). Dodając nową osobę ręcznie ustawiam, aby jej ID na forum było takie jak na stronie. Na nowej stronie będzie to już zintegrowane: rejestrujesz się raz i masz dostęp do całości.

Skrypt taki jak piszesz jest teoretycznie możliwy, ale wystarczy, że się raz nie połączy serwer z serwerem i wszystko poleci. W praktyce się nie da.

Serwer z pewnością da się kupić taniej niż w home.pl, nawet sporo mniej. W międzyczasie dowiaduję się od znajomych czy ktoś zna się na PHPBB3 i czy się wiele różni od 2, która była dziurawa jak szwajcarski ser i włamy były dość częste.
Vasco
Site Admin
 
Posty: 612
Dołączył(a): sobota, 8 maja 2010, 10:57
Lokalizacja: Wlkp

Postprzez Numizmatyk » środa, 8 czerwca 2011, 19:51

No ale mnie chodzi, żeby właśnie zaczęło się coś dziać ...
Avatar użytkownika
Numizmatyk
Junior
 
Posty: 210
Dołączył(a): poniedziałek, 6 września 2010, 16:23
Lokalizacja: Myszków

Postprzez mycha » środa, 8 czerwca 2011, 20:21

na razie pomyślmy o stowarzyszeniu, forum zostawmy tak jak jest zrobić jeszcze potem kilka działów i się zobaczy, wiesz numi to że zmienisz forum nic nie da jeżeli chodzi o rozruch...
a jak Vasco postępy w finalizacji nowej odsłony strony ? jak by udało nam się ruszyć tak po wakacjach ze stowarzyszeniem to i fajnie by było ruszyć także z szatą ;)
mycha
Portista
 
Posty: 56
Dołączył(a): poniedziałek, 3 maja 2010, 14:25
Lokalizacja: Lublin

Postprzez domi » czwartek, 9 czerwca 2011, 19:34

Według najważniejsze jest aby forum było wygodne tzn. jeżeli nowy użytkownik rejestruje się na stronie, to żeby miał także dostęp do forum, a nie że dostęp do forum ma dopiero po kolejnej rejestracji. Drugą najważniejszą wg mnie rzeczą jest to aby forum miał możliwość zachowywania danych oraz ochrony przed hakerami. Ponadto z pewnością przydałaby się jakaś nowa szata graficzna dla forum :)

P.S. Te rangi na forum, oraz buttony dla redakcji, które zaproponował Numizmatyk uważam za świetny pomysł.
Ostatnio edytowano czwartek, 9 czerwca 2011, 19:36 przez domi, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
domi
Młody talent
 
Posty: 319
Dołączył(a): czwartek, 1 stycznia 1970, 02:00
Lokalizacja: Woj. dolnośląskie

Postprzez Numizmatyk » wtorek, 21 czerwca 2011, 21:14

Siema, pojawił się nowy wątek forum... Gadałem dzisiaj z doktorkiem ... Tzn. z Ziomkiem co robi doktorat z informatyki... Mówił, że jeden serwer dedykowany starczy na forum i stronę ... Powiedział że napisanie skryptu na logowanie loginem z forum i stroną powiedział, że jest bardzo proste... Zapytałem ile by za to wziął... Powiedział, że jest obsypany terminami... Ale może mi kogoś polecić... Gadałem z nim face2face .... Tak, więc powiedział, że na zimę może on coś skołować sam, no bo teraz jest sezon kamieniarski i kładziemy kostkę brukową, a naprawdę dużo z tym roboty ... Terminy do Sierpnia są zajęte ... tak więc zima, zima, zima !
Avatar użytkownika
Numizmatyk
Junior
 
Posty: 210
Dołączył(a): poniedziałek, 6 września 2010, 16:23
Lokalizacja: Myszków

Postprzez Numizmatyk » wtorek, 23 sierpnia 2011, 11:00

Hmmm... To ruszamy coś z forum albo nową odsłoną strony ... Bo widzę, że podczas mojej nieobecności dużo się pozmieniało ;)
Avatar użytkownika
Numizmatyk
Junior
 
Posty: 210
Dołączył(a): poniedziałek, 6 września 2010, 16:23
Lokalizacja: Myszków

Postprzez Vasco » wtorek, 23 sierpnia 2011, 15:45

Ja walczę nad stroną! Ostatnio nawet sporo.
Vasco
Site Admin
 
Posty: 612
Dołączył(a): sobota, 8 maja 2010, 10:57
Lokalizacja: Wlkp

Postprzez Numizmatyk » czwartek, 25 sierpnia 2011, 19:35

Ja Wam napisze:

Moi kochani a co z tym Forum ?? ;d Bo widzę, że obecna sytuacja się trochę rozwinęła i więcej osób udziela się tu udziela ... ? Nie wiem czy Vasco dowiedział się co do PHPBB3 ? ;) Ja większych błędów nie zauważyłem ;) ??
Avatar użytkownika
Numizmatyk
Junior
 
Posty: 210
Dołączył(a): poniedziałek, 6 września 2010, 16:23
Lokalizacja: Myszków

Postprzez Berni » sobota, 27 sierpnia 2011, 11:34

Z rangami ciekawie to wygląda na forum nhl.com.pl. Normalnie jestes uzytkownikiem,administatorzy,redaktorzy,a kto juz dlugi czas jest na forum dostaje weterana.
Avatar użytkownika
Berni
Junior
 
Posty: 192
Dołączył(a): niedziela, 2 maja 2010, 21:23
Lokalizacja: Wlkp.

Postprzez pawcyk27 » piątek, 30 grudnia 2011, 22:06

nowa odsłona forum jak najbardziej na tak, w końcu nie trzeba się wylogowywać żeby nieprzeczytane posty znikły ;)
Avatar użytkownika
pawcyk27
Manager
 
Posty: 997
Dołączył(a): niedziela, 9 sierpnia 2009, 12:43
Lokalizacja: Myślenice/Kraków

Postprzez domi » sobota, 31 grudnia 2011, 17:05

Mi również podoba się nowa odsłona forum. Jestem ciekaw jak będzie wyglądał nowy wystrój strony :)
Avatar użytkownika
domi
Młody talent
 
Posty: 319
Dołączył(a): czwartek, 1 stycznia 1970, 02:00
Lokalizacja: Woj. dolnośląskie

Następna strona

Powrót do www.fc-porto.pl

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron